Brochowskie projekty we wrocławskim budżecie obywatelskim 2018

Zachęcamy do głosowania na projekty brochowskie we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim: oświetlenia głównej części Parku Brochowskim (#576)pierwszego etapu rewitalizacji brochowskich placy i skwerów (#583) oraz rewitalizacji fontanny w Parku Brochowskim (#593). Ze względu na duże koszta wykonania planujemy podobnie do innych wrocławskich osiedli, realizować rewitalizację parku i skwerów etapami – w tym roku zaczynamy etap 1: oświetlenie części parku i fontanna, oraz rewitalizacja części skwerów.

Głosuj WBO: 576 583 593

Wrocławski Budżet obywatelski to konkurs w którym, mieszkańcy mogą zgłaszać projekty, a następnie w bezpośrednim głosowaniu mieszkańcy wybierają te, które miasto zrealizuje. Każdy może oddać głos na jeden projekt rejonowy w progu do 250 tyś. zł, jeden projekt rejonowy w progu do 750 tyś. zł i na dwa projekty ogólnomiejskie, oraz 1 projekt zabytkowy.

Dlaczego te właśnie projekty?

Projekty te zostały zgłoszone po dyskusji na spotkaniu z mieszkańcami dot. WBO na Brochowie z Radą Osiedla. Proponujemy ten zestaw jako Rada Osiedla po to by uniknąć rozdzielenia się głosów na różne projekty przez co Brochów nie wygrywał w przeszłości dużego projektu rejonowego. W 2017 taka akcja dała nam wygraną zarówno boiska jak i placu zabaw przy szkole.

Brochów znajduje się w rejonie nr 6 a lokalne projekty brochowskie muszą konkurować z głosami dużych osiedli jak np. Przedmieście Oławskie. Dlatego tak ważne jest skoncentrowanie głosów na wybranych projektach i potrzeba lokalnej koalicji. Do zdobycia projektu rejonowego potrzeba ok. 4-5 tysięcy głosów, podczas gdy na naszym osiedlu mieszka blisko 7 tysięcy osób, mamy nadzieję, że tak jak w 2017, uda nam się wygrać WBO 2018. W tym roku podzieliliśmy prace na etapy, ponieważ całościowe zakresy projektów wykraczają poza możliwości finansowania z WBO. Takie podejście z powodzeniem realizowali radni osiedlowi na wielu wrocławskich osiedlach.

Park Brochowski [etap 1]: oświetlenie + elektryfikacja (576) i fontanna (593)

Park Brochowski powstał w latach 1727 – 1733 i był elementem łącznym z pałacem i folwarkiem. Nowy kształt parkowi, który w swym zarysie przetrwał do obecnych czasów nadała rodzina Walterów w drugiej połowie XIX wieku, park został poszerzony do budowanej linii kolejowej a tym samym Brochówka znalazła się na terenie parku (wcześniej stanowiła jego granicę, co wyraźnie widać na rycinach F. Wernhera).

Stworzony został przez Walterów system hydrotechniczny z wykorzystaniem przepływającej Brochówki. W wyniku tych zmian przed pałacem pojawił się staw. W wyniku rewitalizacji dokonanej w latach 1970-tych na terenie stanu powstało założenie fontanny z którego istnieje dziś niecka i kamienne otoczenie. W ramach projektu 593 chcemy dokończyć rewitalizację parku i ogłosić konkurs na rzeźbę fontanny oraz sfinansować jej postawienie.

Dziś ze względu na brak oświetlenia i odpowiednich podłączeń, z parku nie sposób korzystać po zmroku, ani nie da się w nim zorganizować wydarzenia wymagającego prądu. Dlatego w ramach projektu  576 – pierwszym etapie – chcemy doprowadzić do oświetlenia pierwszego etapu parku wraz z wykonaniem przyłączy do prądu w północnej części parku. Podłączenie chcemy rozpocząć od ul. Konduktorskiej lub od obszaru Hotelu Brochów, w zależności od warunków technicznych i tego jak daleko z danego punktu będzie można poprowadzić elektryfikację.

Rewitalizacja skwerów i placów [Etap 1]: pl. Indyjski i pl. Mongolski

Celem projektu jest doprowadzenie do odnowy, rewitalizacji i uporządkowania brochowskich skwerów, które mogłyby znacznie lepiej służyć mieszkańcom. W ramach projektu chcieliśmy wykonać rewitalizację:
– pl. Mongolskiego,
– pl. Indyjskiego,
– skweru przy pl. Afgańskim
– skweru przy ul. Mościckiego

Ze względu na planowany remont ul. Mościckiego w 2020 roku, Urząd Miasta zgodził się na to by w ramach pierwszego etapu rewitalizacji -projekt 583 dotyczył najpierw pl. Mongolskiego i Indyjskiego.  W ogólności w każdym z powyższych placów i skwerów chcemy wykonać:

  • uporządkowanie zieleni, dokonanie nasadzeń drzew, krzewów
  • uporządkowanie parkowania i wjazdu/wyjazdu na tych skwerach, gdzie obecnie istnieją miejsca do parkowania, wyznaczenie miejsc parkingowych wokół skweru, zabezpieczenie skweru przed dzikim parkowaniem (krawężnikiem lub zieloną barierą jak np. krzewy)
  • umieszczenie ławek, kubłów na śmieci/pojemników na psie odchody,
  • w miarę możliwości budżetowych – oświetlenie tam, gdzie go jeszcze brak,
  • wyrównanie tras pieszych, a tam gdzie jest to uzasadnione – również budowa chodnika na wyznaczonych trasach – w miarę możliwości budżetowych.

Wsparcie

Nasze działania wspierają: Szkoła Podstawowa nr 80,  fundacja Bajkowy Świat, fundacja Made in Brochów, Towarzystwo Przyjaciół Brochowa, Partnerstwo dla Brochowa i Przedszkole nr 51, jak również osiedlowa Parafia.

Jak głosować?

Głosy na projekty będzie można oddać na stronie internetowej Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego między 14 września a 1 października. Szczegóły podamy kiedy już pojawi się link do głosowania.

Co z WBO2017?

W WBO 2017 wygraliśmy dwa projekty: boisko i plac zabaw przy szkole i trwa ich realizacja. Projekt ogólnomiejski – trasa pieszo-rowerowa plus oświetlenie na nasypie i w okolicy nie wygrał finansowania, ale miasto zamówiło koncepcję jego wykonania i oczekujemy na zakończenie prac nad nią.

Rada Osiedla Brochów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *