Spotkanie ze Zbigniewem Maćkowem w sprawie rewitalizacji dawnej remizy

W poprzednich tygodniach wrocławski architekt Zbigniew Macków poprosił Radę Osiedla o spotkanie, które odbyło się w trakcie sesji Rady Osiedla nr VII/2017. Na spotkanie architekt poinformował, iż jego biuro zakupiło od miasta obiekt dawnej remizy przy ul. Chińskiej 5a i planuje jego rewitalizację z przeznaczeniem pod mieszkania dla par pod wynajem. P. Maćków opowiedział również Radzie o historii obiektu.

Mieszkania będą miały do dyspozycji również ogród i przestrzeń wspólną w dolnej części remizy. P. Maćków pokazał analizę historyczno-architektoniczną obiektu wykonaną przez p. Agatę Chmielowską i obiecał udostępnienie jej Radzie Osiedla w formie cyfrowej. Wykonane zostały: ekspertyza historyczno-architektoniczna, inwentaryzacja dendrologiczna i konstrukcyjnej (obiekt w stanie katastrofy budowlanej). Budynek jest aktualnie zabezpieczony, zostało naprawione poszycie dachu, który miał dziurę metr na metr. W piwnicy lała się woda, ponieważ pękła rura i przyłącze wody, którego nikt nie kontrolował. Oczyszczono również śmieci i stare, gnijące meble, zabezpieczono wszystkie otwory i nowe zamki, oraz ogrodzono i wywieszono tabliczki ostrzegawcze. W tej chwili porządkowane są tereny zielone i śmieci.

Firma p. Maćkowa przygotowuje się do remontu wieży, tam będą pierwsze 2 mieszkania, remont ma ruszyć późną jesienią/wczesną zimą 2017. W ciągu roku budynek będzie oddany do użytku. Zostanie zburzona przybudówka do piekarni, odzyskane zostanie oryginalne wejście. Obiekt remizy został zaplanowany jako uzupełnienie do robotniczego osiedla kolejowego z 1896 roku,  żeby zostało zasilone w wodę. Było to konieczne ponieważ lokalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które stawiało osiedle kolejowe było w konflikcie z władzami gminy, które nie chciały osiedla przyłączyć do wieży ciśnień, która stała na Brochowie. Wieża remizy pełniła zatem funkcję wieży ciśnień, miała wówczas strzelisty hełm. To była przez 5-6 lat wieża ciśnień stąd wielkie przypory, potem gmina i towarzystwo się dogadały, i osiedle zostało podpięte pod wieże ciśnień na Brochowie. Wieża ciśnień powstała między 1896 a 1903, po 2-3 latach przestała być potrzebna. W 1929 został zmieniono dach na czterospadowy i rozbudowana, zostały dodane elementy wystroju do wieży, całości nadano jeden tynk. Na parterze funkcjonowała straż pożarna, na piętrze przestrzenie biurowe a później duża łaźnia miejska. Później niedaleko Brochowa powstała inna remiza, a budynek przy Chińskiej pełnił funkcję tylko łaźni miejskiej. Po wojnie był zapasową remizą i magazynem.

Będziemy przekazywać więcej informacji na temat obiektu, planujemy  również uruchomić wystawę w wieży ciśnień dot. jego historii.

Rada Osiedla Brochów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *